MURADİYELİ OLMAK

 

***Muradiyeli olmak; okul içinde ve dışında alınan karakter gelişimi eğitimi ile hal ve hareketlerine özen gösteren, cömert ve ahlaklı bir genç olarak yetişerek, Hz.Peygamberimizin“hal ve hareketlerinde Müslümanlara benzeyen bir genç görürseniz işte o sizin en faziletlinizdir.” Hadisi şerifinde müjdelediği genç olabilmek için gayret göstermektir.

 

 

 

***Şeyh Edebali,Osman Gazi’ye nasihatında;

“İyiliğe kötülük şer kişinin karı,

 İyiliğe iyilik her kişinin karı,

 Kötülüğe iyilikse er kişinin karıdır”diyorya hani, işte Muradiye olmak; kötülüğe bile iyilikle karşılık verebilen, yardıma muhtaç her millete, her ülkeye, her canlıya dil,din, ırk ayrımı gözetmeksizin el uzatmayı düstur edinen o “ER” kişi olabilmektir.

 

 

 

*** Esat Kabaklı şiirinde;

“Gez oğlum,

Vatanına göz dikeni ez oğlum.

Dostun kim düşmanın kim sez oğlum,

Tarihini şerefinle yaz oğlum”diyorya hani,

İşte Muradiyeli olmak alimlerin de ifade ettiği gibi “beyaz sütün içinde ak kılı görebilecek” uyanıklıkta olmak, tarihi iyi okuyup, iyi anlayıp iyi yorumlamak, vatanına, bayrağına, ezanına göz dikenlere fırsat vermemektir.

 

 

*** Muradiyeli olmak;

“Yürü hala ne diye oyunda oynaştasın,

      Fatih’in İstanbul’u fethettiği yaştasın” dizelerini yazan Arif Nihat Asya’nın dediği gibi, bu çağda fetihlerin artık kılıçla değil kalemle yapıldığının bilincinde olarak öncelikle gönüllerin fethine talip olmak, bu uğurda çok çalışmak, araştırmak, okumak ve ülkesine, milletine faydalı olacak makamlarda sorumluluk alabilecek cesareti göstermektir.

 

 

 

*** “Mü’minmü’mine zimmetlidir”diyen Osman Nuri Topbaş hocamızın bu vasiyetine binaen, hangi ırktan olursa olsun, bize sığınan yardıma muhtaç tüm din kardeşlerimizi gönlümüzde ve vatanımızda misafir etmek gerekir. İşte Muradiye olmak “insanlığın” emanet edildiği o gerçek manadaki “insan” olabilmektir.

 

 

 

*** Necip Fazıl Kısakürek gençliğe hitabesinde hayalindeki gençliği:

“Kim var diye seslenince, sağına soluna bakınmadan fert fert “ben varım” cevabını verici, her ferdi “benim olmadığım yerde kimse yoktur duygusuna” sahip bir dava ahlakını pırıldatıcı bir gençlik”diye tanımlıyorya hani, işte Muradiyeli olmak; ulusal ve uluslararası tüm konularda bir mazlum zülme uğradığında kim var diye sorunca, sağına soluna bakınmadan kendinden emin olarak “ben varım” diyebilmektir.

 

*** “Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda”diyorya milli şairimiz Mehmet Akif ERSOY, İşte Muradiyeli olmak; bu cennet vatanın uğruna seve seve can feda edebilmek, canını feda eden şehitlerin ardından “vatan sağolsun” diyebilmek,  15 Temmuz’da bir saniye bile düşünmeden başkomutanının emriyle sokaklara çıkıp hainlerin hazırladığı darbeye “dur” diyebilmek ve bu uğurda gerekirse şehadet şerbetini içebilmektir.

 

*** Fatih Sultan Mehmet alınması,yıkılması imkansız denilen İstanbul’u fethedip bin yıllık Doğu Roma imparatorluğunun fethi için hazırlandığında “imkanın sınırını görmek için imkansızı denemek lazım” diyerek büyük bir kararlılıkla uzun süren kuşatmaya rağmen İstanbul’u fethediyorya hani, işte Muradiye olmak; tıpkı ecdadın gibi yapabileceğin tüm gayreti gösterip, çalışıp, emek verip, sonrasında tevekkül ederek, imkansızı mümkün kılabilmektir.

 

 

 

*** Yunus Emrediyorya:

“ilim ilim bilmektir.

İlim kendin bilmektir.

Sen kendini bilmezsen

Bu nice okumaktır?”

İnsan ilim yolunda önce kendini tanımalı, yeteneklerini ve yapabileceklerini keşfetmeli, ardından edeple kuşanarak önce yaradana sonrasında yaradandan ötürü tüm yaratılanlara saygıyla ilim yoluna düşmelidir. İşte Muradiyeli olmak; “gezdim Halep’i Şam’ı ettim ilim talep, dediler ilim geride, illa edep, illa edep!” düsturuyla kendisine edebi şiar edinmektir.

 

 

*** Necip Fazıl Kısakürek gençliği tarif ediyorya hani “kökü ezelde, dalı ebedde olan bir gençlik” diye, işte Muradiyeli olmak tarihin aydınlatıcı ışığında, yaşanılan tüm olayları gerçek bir tecrübeyle kendisinde biriktirip, ders alınması gereken olaylardan ders çıkararak geleceğe yön verebilmek, “asil geçmişten aydınlık geleceğe” uzanabilmektir.

Esra KILIÇ SARI

Özel Nene Hatun Ortaokulu

Sosyal Bilgiler Öğretmeni