“Arkamdan yürüme, öncülük edemeyebilirim. Önümden yürüme, takip edemeyebilirim. Sadece yanımda yürü ve dostum ol ” 

                                                                                                               Albert Camus
 

   Yaşadığımız bu modern dünyada   teknoloji sayesinde, sadece sosyal medya listemize ismini ekleyerek onlarca , hatta yüzlerce internet “arkadaşına” sahip olabiliyoruz. Ve bu “arkadaşlıklardan” birine son vermek istediğimizde kişinin adını listeden silmemiz yeterli. Çoğu kişi gerçek arkadaşlıklar kuramıyor. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, giderek sosyalleşmemize rağmen gerçek dostlarımızın sayısının azaldığını gösteriyor.

Hepimiz gerçek dostlara sahip olmanın önemli olduğunu kabul ediyoruz. Ayrıca bizler için de arkadaşlık, bilgisayar ya da telefonda bir şeyler tıklamaktan daha fazlası anlamına geliyor. Peki, bir arkadaştan ne beklersiniz? Siz nasıl iyi bir arkadaş olabilirsiniz? Yıkılmayan dostluklar kurmanın sırrı nedir?

Şimdi bu konuda size yardım edecek on ilkeyi görelim.

1- Akıllı Arkadaş Seçin.

Hazret-i Ali buyurdu ki:
(Ahmak ve cahil ile arkadaşlık etme! Ondan kendini koru! Nice ahmaklar var ki, arkadaş oldukları akıllı kimseleri helak ederler. Kişi arkadaşı ile ölçülür. Kalpler buluştuğu zaman birinin diğerine tesiri vardır.)Ahmak insan, iyilik yapacağım derken kötülük yapar. Onun için atalarımız, (Ahmak dost, akıllı düşmandan kötüdür) demişlerdir. Akıllı kimse, İslam ahlakı ile süslenmiş kimsedir. Hakikati kabul eden kimsedir.

 2-  İlgi Gösterin.

Gerçek dostluklar bağlılık gerektirir. iyi bir dost size karşı sorumluluk hisseder ve sizinle gerçekten ilgilenir. Elbette ki bağlılık iki yönlüdür; her iki taraf da çaba göstermeli ve özveride bulunmalıdır. Kendinize şunu sorun: Arkadaşım için fedakârlık yapmaya, vaktimi ve imkânlarımı kullanmaya istekli miyim? Unutmayın, gerçek bir dosta sahip olmak için önce siz gerçek bir dost olmalısınız

3- Arkadaşınızın Güzel Ahlaklı Olsun.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki: Güzel Ahlaklı olmayan kimsede hayır yoktur. Güzel ahlak, arkadaşlıkta zorluklara göğüs germek, yaptığı iyiliklerden karşılık beklememek, bütün insanlara karşı şefkatli olmaktır.

4. Doğru İletişim Konusunda Kendinizi Geliştirin

Gerçek bir dostluk doğru iletişim olmadan güçlenemez. Dolayısıyla ortak ilgi alanlarınız hakkında sohbet edin. Arkadaşınız bir şey anlatmak istediğinde onu dinleyin ve düşüncelerine saygı gösterin.. Zaman zaman arkadaşınıza öğüt vermeniz, hatta hatalarını düzeltmeniz gerekebilir ve bunu yapmak hiç de kolay olmayabilir. Ancak vefalı bir dost, arkadaşının ciddi hatasını fark etmesini sağlamak ve kırmadan ona yol göstermek için cesurca davranır.

 

5. Gerçekçi Beklentileriniz Olsun

Arkadaşlarımız mükemmel değil, ama biz de değiliz. Bu nedenle arkadaş olduğumuz insanlardan kusursuzluk beklemek ya da talep etmek yanlış olur. Tam tersine onların güzel özelliklerine değer vermek ve hatalarını görmezden gelmek iyi olacaktır.

6-  Allahü Teâlâ’dan Korkan  Kuldan Utanan Kimselerle Arkadaşlık Edin

Çünkü Allahtan korkan kişiler, büyük günahlarda ısrar etmez. Allah-ü Teâlâ’dan korkmayan insana  ise güven olmaz.
 

 

 

7- Sır Tutmanın Önemini Unutma.

Doğru ve dürüst insanlarla aran açılsa bile, yine iyiliğini söyler ve kötülüğünü gizler. Kötü insanla dostluğun sona erince, iyiliğini gizler ve aleyhinde konuşur.

 

8- Salihleri Sevmek Büyük Nimettir.

Âlimlerden biri şöyle dua etmiştir:(Ya Rabbi, günahlarımı biliyorsun. Sana karşı kusurlarım çoktur. Fakat seni seven salih kimseleri seviyorum. Onların hürmetine beni affet!) Fudayl bin Iyad hazretleri buyurdu ki:
(Kişinin dostunun yüzüne şefkat ve sevgi ile bakması ibadettir.) Günahkâr biri, salih bir zata, (seni Allah için seviyorum) dedi. Salih zat, kendi kendine dedi ki: (Ya Rabbi, beni sevmediği halde, senin için beni sevdiğini söyleyenden sana sığınırım.)

9- Seçmek İstediğimiz Arkadaş, Dünyaya Düşkün Olmamalıdır.

            Dünyanın faydasız şeyleri peşinde koşan kimselerle arkadaşlık öldürücü zehirdir. İnsanın tabiatı, beraber yaşadığı insanlara uymaya meyillidir..Hazret-i Ali buyurdu ki:(Kendilerinden haya edilen kimselerle arkadaşlık etmek suretiyle amellerinizi güzelleştiriniz!) Hazret-i Lokman buyurdu ki:(Oğlum, âlimlerin sohbetine katıl! Bahar yağmurları toprağı yeşerttiği gibi, onların sohbetlerindeki hikmet nurları da, insanların kalbini parlatır.)


10. Arkadaş Çevrenizi Genişletin

Arkadaşlıklar konusunda seçici olmamız gerektiği doğrudur. Ancak bu, arkadaşlarımızı belirli bir yaş grubundan veya eğitim düzeyinden insanlarla sınırlamak anlamına gelmez. Farklı yaşlardan, kültürlerden ve milletlerden insanlara ilgi göstermek yaşamımızı zenginleştirebilir.


ASLI GÜLKAYA

ÖZEL NENE HATUN ORTAOKULU

REHBER ÖĞRETMENİ