Muradiye İncek Sevgi Koleji 3. Bilim Şenliği

Okulumuz Özel Sevgi Ortaokulu olarak bizler; dünü ve bugünü, uygarlığı ve medeniyeti analiz ederek teknoloji dünyasında geleceğin bilimine basamak olacak, insanlığa hizmet edecek dimağlar yetiştirme gayesiyle öğrencilerimiz ile 3.Geleneksel ışık ve ses temalı Bilim Şenliğimize hazırlandık.

Bu projedeki önceliğimiz; 21.yüzyılın öne çıkan becerilerini öğrencilerimize kazandırmak ve öğrencilerimizin bilime olan ilgilerini artırmak; hedefimiz ise araştırarak öğrenen, üreten, bilimsel yöntemlerle yaşam kalitesini yükselten, düşünen, mantık yürüten, problem çözen öğrenciler yetiştirmektir.

 Yaşadığımız yüzyılı ‘’Teknoloji Çağı’’ olarak adlandırmaktayız. Bilgi ve teknoloji toplumu olma yolunda ülkeler arasındaki yarışın artan bir hızla devam ettiğini biliyoruz. Bu durum biz eğitimcilerin omuzlarındaki yükü artırmaktadır. Bizler; ülkemizin geleceğini yönlendirecek, bilimsel alanlarda özgün ve farklı düşünceler ortaya koyabilen, öz güveni gelişmiş, Farabi’ nin, İbn-i Sina’nın, Ömer Hayyam’ın, Piri Reis’in, El- Harezmi’nin, El- Kindi’nin ve daha nicelerinin torunları olarak atalarından aldığı büyük ve güçlü mirasın ışığında; sorumluluğunun şuurunda olan, kainatı okuyabilen, yorumlayabilen, ilmi seven, mana ilmiyle de meşgul olan nesiller yetiştirmek amacındayız.

Programımız iki bölümden oluşmuştur. Programımızın ilk bölümünde yaklaşık bir saat süren, nefes kesen canlı deney performansları gerçekleştirilmiştir. İkinci bölümünde ise fuaye alanında, öğrencilerimiz, büyük emek ve özenle hazırladıkları projelerin tanıtımını yapılmıştır. 7 branştan 85 proje, 136 öğrenci tarafından üç gün boyunca sergilenmiştir. Projelerde Üstad Necip Fazıl’ın büyük doğu ufkundan, Pisagor teoremine; Pascal prensibinden, çevre dostu yenilenebilir enerjiye varana kadar birçok seçki bulunmaktadır.

Sosyal bilgiler zümremiz de bilim şenliğimize “Osmanlı’da Vakıflar” ana başlığı çerçevesinde yetim kız çocuklarına çeyiz edindirme vakfı projesi ile katılmıştır. Sevgili öğrencilerimiz ve kıymetli velilerimizin katılımıyla özenle hazırlanan çeyizlerimiz de okul bahçesinde kurulan Osmanlı Çadırı’nda sergilenmiştir. Büyük bir özveri ile hazırlanan çeyizler, Ankara Valiliği’nin ev sahipliğini yaptığı ve  okulumuzda 19 mart tarihinde gerçekleştirilecek olan programda Vakfımızın yurtlarında kalan yetim genç kızlarımıza ulaştırılacaktır.

Okulumuz öğrencileri, “Teknoloji Çağı”nın bireyleri olarak 21.yy yeterlilikleri kapsamında teknolojiyi tüketen değil üreten nesiller olabilmeleri için aldıkları Robotik ve Kodlama eğitimleri almaktadır. Bu sayede öğrencilerimizin azim, sebat, sıkı ve düzenli çalışma ile kendilerinin tasarlayıp ürettikleri robotları sergiledikleri bilim şenliğimizde, futbol maçı yapan robotlardan, zeka küpü çözen robota, canlı bir köpeğin hareketlerini birebir taklit eden puppy köpek robottan, suma güreşi yapan robotlara kadar bir çok ürün sergilenmiştir.